Zalety mieszkania w nowym budownictwie

Nowe budownictwo, którego przykłady są coraz częściej spotykane w polskich miastach (w tym w Bydgoszczy), ma wiele zalet. Liczba budynków tego typu z lokalami mieszkalnymi rośnie z roku na rok i co ważne, nie buduje się ich tylko na obrzeżach. Wiele miast przechodzi przez duże przemiany, w wyniku czego deweloperzy znajdują atrakcyjną przestrzeń pod budowę, również bardzo blisko centrum. Lista zalet mieszkań w nowym budownictwie w Bydgoszczy jest jednak znacznie dłuższa.

Spis treści

  1. Stosowanie nowoczesnych technologii
  2. Wysoki standard wykończenia
  3. Funkcjonalne układy mieszkań
  4. Gwarancja dewelopera
  5. Niskie koszty eksploatacji
  6. Dobra infrastruktura
  7. Dlaczego nowe budownictwo jest lepsze od starego?
  8. Stan techniczny budynków
  9. Koszty eksploatacji
  10. Rozkłady pomieszczeń
  11. Podsumowanie

Stosowanie nowoczesnych technologii

W budynkach należących do nowoczesnego budownictwa stosuje się najnowsze technologie. To pozwala na osiągnięcie wyższych parametrów m.in. izolacji termicznej czy akustycznej. Dzięki temu mieszkania w nowym budownictwie są energooszczędne i bardziej komfortowe.

Na uwagę zasługują też inteligentne systemy zarządzania budynkiem. To świetny przykład tego, jak nowoczesne technologie potrafią poprawić funkcjonalność budynku i komfort życia. Systemy oznaczają, że nowe budownictwo korzysta na przykład z wygodnych wideodomofonów, a także szeregu czujników, który dba o optymalizację pracy budynku. Ogranicza się między innymi zużycie energii elektrycznej czy grzewczej, na czym korzystają wszyscy lokatorzy.

Wysoki standard wykończenia

Dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii budowlanych oraz materiałów w nowym budownictwie można liczyć na mieszkanie w wysokim standardzie wykończenia. Lokale prezentują się świetnie i są od razu gotowe na wyłożenie podłóg oraz umeblowanie. Niektórzy deweloperzy oferują też przygotowanie mieszkania pod klucz zgodnie z preferencjami klienta.

Dobrze wykonane są też wszystkie instalacje. Dzięki temu, że są nowe, wytrzymają wiele lat bez generalnego remontu, co jest kolejną dużą zaletą mieszkań w nowym budownictwie.

Funkcjonalne układy mieszkań

Ważnym punktem charakterystycznym nowego budownictwa są bardzo funkcjonalne rozkłady mieszkań. Lokale nie mają podziałów na jak największą liczbę małych pomieszczeń, co zdarza się często w przypadku bloków z wielkiej płyty. Zamiast tego liczy się otwarta przestrzeń, łatwy dostęp do całego mieszkania i wygoda życia codziennego. Z tego powodu często mieszkania zamiast wydzielonej kuchni mają aneks kuchenny. To rozwiązanie oszczędza wiele miejsca, które można wykorzystać w lepszy sposób.

Ponadto czasem deweloper nieruchomości pozwala na wprowadzenie zmian w rozkładzie, o ile można je wykonać, nie ingerując w konstrukcję nośną. To dotyczy budynków będących na wczesnym etapie inwestycji.

Gwarancja dewelopera

Nowe mieszkania oferowane na rynku pierwotnym w Bydgoszczy są też objęte gwarancją dewelopera. Może ona oferować dodatkowe korzyści, takie jak dłuższy czas na zgłaszanie usterek. W niektórych przypadkach warunki będą lepsze niż te w zagwarantowanej prawem rękojmi. Gwarancja dewelopera nie jest uregulowana prawnie, lecz dobrowolna, tak więc jej zakres i długość zależy od ustaleń pomiędzy Klientem a Deweloperem. Może to być np. szczegółowa lista wad, które deweloper zobowiązuje się naprawić na własny koszt. Okres trwania gwarancji jest dowolny, jednak zgodnie z art. 577 § 4 Kodeksu cywilnego, jeśli nie zastrzeżono innego terminu, powinien on wynosić dwa lata od daty odbioru technicznego mieszkania. Tak samo, jak w przypadku rękojmi, lokator ma możliwość przygotowania zgłoszenia dotyczącego konkretnej usterki wraz z dokumentacją fotograficzną, która pozwoli określić deweloperowi faktyczną sytuację zaistniałą w danym lokalu.

Niskie koszty eksploatacji

Mieszkanie w nowym budownictwie generuje też mniejsze koszty. Zastosowanie nowoczesnych technologii i materiałów pozwala bowiem na ograniczenie zużycia energii elektrycznej oraz grzewczej. Oszczędności biorą się jednak nie tylko z mniejszego zapotrzebowania na media.

Nowe bloki to także niższe czynsze. W takich budynkach fundusze remontowe nie są jeszcze wysokie, gdyż zapotrzebowanie na tego typu prace jest znikome. Dlatego wysokość czynszu jest naprawdę atrakcyjna i nie obciążą nadmiernie domowego budżetu.

Dobra infrastruktura

Nowoczesne osiedla w Bydgoszczy wyróżniają się świetną infrastrukturą dookoła budynków. Niemal każde mieszkanie może liczyć na dedykowane miejsce parkingowe. Dzięki temu nie trzeba martwić się o to, że parkowanie w godzinach popołudniowych będzie problematyczne.

Osiedla są ogrodzone i oddzielone za pomocą szlabanów, a także elektronicznych bram. To znacząco poprawia bezpieczeństwo i zmniejsza ryzyko włamania czy kradzieży samochodu. Ponadto mieszkańcy mogą czuć się komfortowo dzięki zamontowanemu na nowych osiedlach monitoringowi.

Dlaczego nowe budownictwo jest lepsze od starego?

Znamy już zalety mieszkań z nowoczesnego budownictwa. Co jednak dokładnie sprawia, że są one lepsze niż lokale ze starszych obiektów, na przykład z wieżowców z wielkiej płyty? Powodów jest kilka.

Stan techniczny budynków

Główną i bardzo dużą różnicą jest stan techniczny. W przypadku nowoczesnego budownictwa mówimy o dopiero co postawionych budynkach, które nie zostały jeszcze naruszone przez wpływ czasu. Wieżowce z wielkiej płyty potrafią z kolei mieć nawet 60 lat. Owszem, są w bardzo dobrym stanie, biorąc pod uwagę ich wiek. Znajdujące się w nich mieszkania, mogą jednak wymagać drogiego, generalnego remontu i to już w perspektywie kilku najbliższych lat.

Koszty eksploatacji

Znacznie niższe są też koszty eksploatacyjne. Główny powód to niższy czynsz. Stare budynki wymagają większych nakładów na potrzebne do ich utrzymania prace konserwacyjne. Z tego powodu spółdzielnie domagają się od mieszkańców wyższych wpłat na poczet funduszu remontowego. Dodatkowo w nowszych budowlach można liczyć na niższe zużycie energii i ogrzewania, co także przekłada się na niższy koszt eksploatacji budynku.

Rozkłady pomieszczeń

Problemem wielu starych budynków, w tym kamienic czy wieżowców z wielkiej płyty są niefunkcjonalne układy pomieszczeń. Osoby odpowiedzialne za ich projektowanie starały się wtedy wydzielić jak najwięcej pokoi. To skutkowało często niestandardowymi wymiarami i niską funkcjonalność w ten sposób stworzonych pomieszczeń. Dodatkowo przez statuty niektórych spółdzielni nie zawsze ma się możliwość zmiany układu ścian działowych w takim mieszkaniu.

Rozkłady lokali w nowoczesnym budownictwie są z kolei projektowane z myślą o funkcjonalności i przestrzenności. Takie wnętrza nie przytłaczają, a także oferują więcej faktycznej przestrzeni użytkowej ze względu na mniejszą liczbę niepotrzebnych ścian działowych.

Podsumowanie

Jak widać, wiele przemawia za mieszkaniami w nowoczesnym budownictwie. Lem-Bud, jako czołowy deweloper w Bydgoszczy, stawia nowoczesne osiedla oferujące wiele korzyści dla mieszkańców, dzięki czemu są one bardzo dobrym wyborem dla każdej osoby, która szuka idealnego lokum. Inwestycje w nowe mieszkania to gwarancja najwyższej jakości i komfortu.