Kamienica, nowe budownictwo czy blok z wielkiej płyty – co wybrać?

Obecnie na rynku możemy znaleźć wiele ciekawych opcji mieszkań, m.in. w nowym budownictwie, kamienicach, a także te znajdujące się w bloku z wielkiej płyty. Różnią się one pod wieloma względami. Szukając odpowiedniego miejsca zamieszkania, musimy dokładnie przeanalizować wszystkie za i przeciw, ponieważ jest to wybór na lata. Lepiej zdecydować się na nowe mieszkanie na sprzedaż czy może warto skupić się na budynkach z dłuższą historią? Zdania co do tego są podzielone. Dzisiaj przyjrzymy się cechom charakterystycznym trzech różnych typów mieszkań w Bydgoszczy oraz ich wadom i zaletom.

Spis treści

Mieszkania na sprzedaż w kamienicy

Coraz popularniejszą opcją wybieraną przez osoby szukające swojego kąta w Bydgoszczy i nie tylko, są mieszkania w kamienicy. To przede wszystkim urokliwe i zachwycające swoim klimatem miejsca. Ich wysokie sufity i przestronne wnętrza dają ogromne możliwości, jeśli chodzi o aranżację wnętrza. Możemy postawić na styl nawiązujący do historii budynku lub zastosować zupełnie odmienne rozwiązanie, czyli dodać elementy nowoczesności, tworząc w ten sposób bardziej modernistyczną oraz współczesną całość. Dużą zaletą mieszkań w kamienicy są mury, które dają zdecydowanie większy komfort, tłumiąc dźwięki dochodzące od sąsiadów oraz z zewnątrz. Mocną stroną kamienic jest również ich lokalizacja. Są rozsiane właściwie po całym mieście, również w ścisłym centrum, co daje dużo możliwości oraz gwarantuje bliskość komunikacji miejskiej.

Mieszkania w kamienicy różnią się jednak od np. nowych mieszkań w Bydgoszczy na sprzedaż tym, że w ich przypadku istnieje konieczność przeprowadzenia remontu. Kamienice, mimo że są piękne i czarujące, bywają też mało zadbane – nieszczelne okna, uszkodzone ściany, wszystko to wymaga wkładu pieniężnego. A jeśli mowa już o pieniądzach – koszty ogrzewania są często o wiele wyższe. Zazwyczaj budynki nie są ocieplone, a centralne ogrzewanie to przeważnie rzadkość. Możemy raczej zapomnieć także o udogodnieniach takich, jak windy czy podjazdy dla niepełnosprawnych.

Mieszkania na sprzedaż w nowym budownictwie

Przechodząc do drugiego typu omawianych mieszkań, warto wyjaśnić, czym w ogóle jest nowe budownictwo. Najprościej i najogólniej mówiąc – to budownictwo, w którym budynki zostały wzniesione po transformacji ustrojowej, odchodząc diametralnie od tego, jak wyglądały one za czasów PRL-u. Zaczęły powstawać garaże podziemne, a wspomniane wyżej windy lub podjazdy dla niepełnosprawnych na stałe zawitały w dużej liczbie budynków. Przykładem mieszkań na sprzedaż w nowym budownictwie jest osiedle Panorama Wiślana w Bydgoszczy, które spełnia podstawowe standardy dla tego typu budownictwa, jak i wychodzi poza nie. Mamy tu do czynienia z wysokiej jakości wykończeniem, zamontowanymi videodomofonami, monitoringiem, miejscami parkingowymi na terenie osiedla i wieloma innymi udogodnieniami.

Nowe budownictwo niesie ze sobą jednak też pewne wady. Budynki na takich osiedlach czasem są umiejscowione bardzo blisko siebie i mogą powodować uczucie przytłoczenia. Jednak Panorama oferuje mieszkańcom otwartą przestrzeń, otoczoną zielenią, obszar do odpoczynku oraz zabawy dla dzieci. Zdarza się również, że nowopowstałe osiedla znajdują się na obrzeżach miasta, z dala od centrum i ważnych punktów, takich jak placówki edukacyjne czy ośrodki zdrowia, co dla wielu może być jednak atutem. Są to miejsca ciche i spokojne, sprzyjające relaksowi.

Mieszkania na sprzedaż w wielkiej płycie

Ten typ mieszkań był masowo stawiany w czasie PRL-u. Są one wyborem dość tanim, w porównaniu do innych opcji i nadal popularnym wśród klientów szukających swoich czterech ścian. W dużej mierze to miejsca aktualnie po remontach, ocieplone itd., jednak w okresie PRL-u słynęły one z częstych usterek. Jeśli chodzi o otoczenie tych budynków, to jest ono zdecydowanym atutem. Peerelowskie osiedla były stawiane z myślą o mieszkańcach i ich wygodzie. Stąd też na ich terenie place zabaw, szkoły, sklepy itp. Zamysłem było to, aby wszystko znajdowało się w zasięgu ręki, a ludzie tworzyli społeczności.

Problem pojawił się jednak w samej konstrukcji budynków oraz niepraktycznym rozkładzie mieszkań. Spotykano się również z nieszczelnymi oknami, a także odchyłami w ścianach, które dodatkowo były dość cienkie. Bloki budowano niekiedy w pośpiechu, co spowodowało różnego rodzaju zaniedbania w konstrukcji.

Te trzy wymienione typy budownictwa mają swoje wady i zalety, ale tak naprawdę to Ty wybierasz, co jest bliższe Twojemu sercu oraz na co zwracasz głównie uwagę przy dokonywaniu decyzji, jaką jest kupno mieszkania. Warto więc poświęcić chwilę na zastanowienie się i poszukanie informacji, które Cię interesują oraz mogą pomóc w wyborze.