Zakup własnych czterech ścian wiąże się z ważnym wyborem – ma to być mieszkanie z rynku pierwotnego, czy może z wtórnego? Co w ogóle oznacza w języku deweloperskim pojęcie pierwotnego rynku? Jest to zwrot, który opisuje domy, mieszkania oraz lokale usługowe, które nigdy wcześniej nie były użytkowane. Oznacza to, że osoba, która zakupi dany obiekt, zostanie automatycznie jego pierwszym właścicielem. Dowiedz się, jakie są zalety i jakie opcje masz do wyboru, jeśli myślisz o rynku pierwotnym.

Spis treści

Jakie mieszkanie z rynku pierwotnego wybrać?

Nieruchomości z rynku pierwotnego pochodzą bezpośrednio od dewelopera albo spółdzielni mieszkaniowej, którzy zajmują się ich budową. Wybierając między nimi, mamy trzy opcje: kupno obiektu w trakcie budowy, na który musimy poczekać od kilku tygodni do kilku miesięcy; zakup nieruchomości pod klucz, lub takiej, która jest w stanie deweloperskim i należy samemu ją wykończyć, aby można było tam zamieszkać. Jeśli zdecydujemy się na ostatni wariant, będziemy mieli wpływ na to, jak finalnie zaprezentuje się nasze mieszkanie. W końcu to my decydujemy w takim wypadku o estetyce, wykończeniu, meblach i urządzamy je w stylu, który nam odpowiada. W przypadku zakupu mieszkania w budowie możemy jeszcze bez problemu przesuwać ścianki działowe lub zmieniać wielkość pomieszczeń.

Zalety mieszkania z rynku pierwotnego

Rynek pierwotny pozwala na zakup lokum, które jest w sprzedaży po raz pierwszy. To ogromny plus dla wielu ludzi, którzy szukają swojego kąta. Mają pewność co do dostania gwarancji oraz rękojmi od dewelopera. Rękojmia to nic innego jak odpowiedzialność sprzedawcy w związku z ujawnioną wadą fizyczną lub wadą prawną, w tym wypadku mieszkania.

 • Dzięki temu, że lokal jest w zupełnie świeżym stanie wszystkie elementy, takie jak instalacje, okna, drzwi są nowe, przez co nie mamy obaw, że w najbliższym czasie coś musi zostać wymieniane. Jest to duży komfort dla naszego portfela oraz psychiczny dla nas.
 • Nie zapominajmy również o elewacji budynku – jest ona ważnym aspektem wizualnym, na który także zwracamy uwagę przy wyborze miejsca zamieszkania. Dlatego nowo powstałe osiedla są tak atrakcyjne dla wielu z nas. Poza tym często są wyposażone w dodatkowo udogodnienia takie jak windy, czy podjazdy dla niepełnosprawnych, których brakuje w budownictwie na rynku wtórnym.
 • Jeśli jesteśmy już przy zewnętrznej części budynku – dużą zaletą mieszkań na sprzedaż z rynku pierwotnego jest samo osiedle, na którym się one znajdują. Zazwyczaj są to tereny monitorowane, pod nadzorem, w lokalizacji blisko licznych sklepów, placówek edukacyjnych i lokali gastronomicznych. Lem-Bud dba o to również na osiedlach wybudowanych w Toruniu oraz Bydgoszczy. Kluczowym aspektem jest tu komfort mieszkańców.
 • Pamiętajmy również o tym, że nowoczesne mieszkania z pierwotnego rynku dbają o środowisko. W przypadku Lem-Bud jest to podkreślenie zielonej przestrzeni dookoła, która zostaje wkomponowana w powstałe budynki, a nie zlikwidowana na ich rzecz.
 • Wielu z nas na pewno zależy na dobrych relacjach z sąsiadami. W przypadku nowopowstałych osiedli możemy liczyć na podobny profil tych, którzy zamieszkają obok.
 • Dużą przewagą jest także stan osiedla. Dookoła nowopowstałych budynków mamy wiele elementów do odpoczynku na świeżym powietrzu oraz do zabawy dla najmłodszych, a cała aranżacja otoczenia jest wykonana schludnie i z dbałością o szczegóły.
 • Jeśli zależy nam na mniejszych kosztach, zwróćmy uwagę na to, ile zapłacimy za ogrzewanie mieszkania z pierwotnego rynku – będzie to na pewno o wiele mniej, niż miałoby to miejsce w przypadku mieszkania z rynku wtórnego A to dlatego, że w wypadku starszych budynków, często kamienic, pomieszczenia są wysokie, okna mogą być nieszczelne, a ściany nieocieplone, wtedy musimy przeznaczyć znacznie większą sumę pieniędzy na ogrzanie takiego mieszkania.
 • Mieszkanie od dewelopera wiąże się bardzo często również z niższym czynszem przez fakt, że wszystko jest nowe, a wspólnota nie musi jeszcze dokładać się do utrzymania budynku.

Jakie są wady mieszkania z rynku pierwotnego?

Jest oczywiście druga strona medalu, jeśli chodzi o zakup mieszkań z rynku pierwotnego. To, co dla niektórych jest plusem, dla innych może być znaczącą wadą.

 • Samodzielne umeblowanie i wykończenie lokum bywa również kłopotliwe. Jest to na pewno kosztowne zajęcie, które może być także wyczerpujące. Remonty, wieczny bałagan z nimi związany – to dla wielu odpychający aspekt, który wpływa na decyzję wyboru rynku wtórnego, w którym wprowadzamy się do już urządzonego mieszkania.
 • Najbardziej oczywistym faktem, który przemawia za wybraniem mieszkania z rynku wtórnego, jest cena. Jest ona znacznie niższa niż w przypadku nowych zabudowań, z tego względu, że przestrzeń była już używana, nierzadko sprzęty znajdujące się w mieszkaniu są już na wyczerpaniu, a samo budownictwo jest dosyć stare.
 • Możemy często zapomnieć też o wprowadzeniu się od zaraz, jak ma to miejsce w przypadku wtórnego rynku, czasem oczekiwanie na zdanie mieszkania trwa miesiącami.

Aby wybrać odpowiednie lokum, warto rozpatrzeć wszystkie za i przeciw, w końcu zakup swoich własnych czterech ścian to inwestycja na lata i niełatwa decyzja do podjęcia.