Kupno mieszkania, czy to pierwszego na własność, czy też kolejnego z rzędu, zawsze stanowi poważną, wymagającą przemyślenia inwestycję. Rozważając tego typu zakup, należy wziąć pod uwagę dziesiątki, jeśli nie setki różnych czynników i przejrzeć niezliczoną ilość ofert. O ile osoby planujące przenosiny lub nabycie lokalu pod wynajem mają nieco łatwiejsze zadanie, tak decydując się a zakup pierwszego mieszkania, powinno się naprawdę solidnie przygotować. Na co trzeba zwrócić szczególną uwagę? Jak przygotować się do tego rodzaju inwestycji? Odpowiedzi na te pytania zawrzemy w niniejszym wpisie. Zapraszamy do lektury!

Spis treści

Przede wszystkim – pomyśl o swoich potrzebach

To oczywistość, ale spora część osób, wabiona atrakcyjną ceną, modnym designem czy doskonałą lokalizacją zapomina o fakcie, że mieszkanie powinno być przede wszystkim funkcjonalne. Lokal musi być dostosowany do Ciebie, Twoich potrzeb, planów czy preferencji. Wybór mieszkania zlokalizowanego w centrum, jeśli lubi się ciszę, spokój i kontakt z naturą, będzie zawsze złym pomysłem, nawet jeśli pewne braki są rekompensowane przez bliskość centrów handlowych czy najlepszych restauracji.

Myśl przyszłościowo!

Mieszkanie to długookresowa inwestycja. Dlatego przed dokonaniem zakupu warto zadać sobie pytanie – gdzie będę za kilka lat? Co planuję robić, w jakim trybie pracować? Czy chciałbym założyć rodzinę? Zamierzam adoptować psa, kota lub przygarnąć inne zwierzęta? Oczywiście nie wszystko da się przewidzieć, a plany często ulegają zmianom. Dlatego zakup uniwersalnego, perfekcyjnie dopasowanego do obecnych i przyszłych potrzeb może okazać się trudnym zadaniem. Mimo to warto starać się przewidzieć choć część rzeczy, które mogą wydarzyć się w naszej przyszłości. Szukając nowych mieszkań na sprzedaż, należy spojrzeć na zagadnienie także pod kątem finansowym – czy wartość lokalu wzrośnie na przestrzeni lat? Czy okolica, w jakiej znajduje się nieruchomość, rozwija się?

Podstawa, czyli odpowiednia lokalizacja

Jednym z najważniejszych czynników, które należy rozpatrzyć przy zakupie mieszkania, jest jego lokalizacja. To ona będzie mieć decydujący wpływ na wiele aspektów przyszłego życia, dlatego pod tym kątem wybór powinien być maksymalnie precyzyjny i przemyślany. Warto przeliczyć odległość od przyszłego mieszkania do miejsca pracy, a także od przystanków komunikacji miejskiej. Dobrym pomysłem może okazać się również sprawdzenie częstotliwości, z którą jeżdżą w okolicy tramwaje, autobusy czy pociągi SKM. Dobrze jeśli w pobliżu przyszłego miejsca zamieszkania znajdują się sklepy lub centra handlowe oraz wszelkiego rodzaju lokale usługowe czy rekreacyjne. Dla osób posiadających dzieci lub planujących zakładanie rodziny istotna jest też bliskość szkół i przedszkoli. Czas to pieniądz, dlatego dobra lokalizacja powinna umożliwiać szybki i bezproblemowy dojazd do miejsca pracy czy centrum miasta.

Układ mieszkania

Paradoksalnie to nie metraż, lecz odpowiedni układ mieszkania może mieć największy wpływ na wygodę mieszkania. Kupując lokum, warto wziąć pod uwagę m.in. rozmieszczenie sypialni, liczbę pokojów, a także to, czy kuchnia jest odrębnym pomieszczeniem. Salon połączony z aneksem kuchennym to obecnie niezwykle popularne rozwiązanie, jednak osoby uwielbiające gotować raczej powinny szukać mieszkania z osobną, przeznaczoną do tego przestrzenią. Przeglądając oferty, warto dokładnie analizować układ oglądanych mieszkań – może okazać się, że nieco mniejsze, lecz dobrze rozplanowane lokum lepiej spełni nasze oczekiwania niż alternatywne, większe mieszkanie.

Po przeanalizowaniu wymienionych zagadnień i dokonaniu wstępnego wyboru pozostaje już tylko obejrzenie mieszkania. Warto poświęcić temu dobrą chwilę i rozejrzeć się po okolicy. Przy okazji można oszacować, ile czasu zajmuje dojście do sklepu, apteki czy najbliższego przystanku. Jako uznany deweloper oferujący mieszkania w Bydgoszczy i Toruniu zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą. Proponujemy m.in. świetnie zlokalizowane i doskonale skomunikowane mieszkania z ogródkiem. Z nami wybór nowego miejsca zamieszkania stanie się prostszy niż kiedykolwiek!